DSC 9746Daugavpils Latvia Olimpiskais Centrs a găzduit în perioada 18-19 aprilie 2015 Campionatul European de karate SKDUN și Cupa Europei destinată kohailor . Evenimentul ajuns la ediția cu numărul 5 a alineat la start sportivi din 28 tări , care pe durata celor două zile de concurs s-au întrecut la probele de kata si kumite individual , kata și kumite echipe .

Sub atenta supraveghere a Presedintelui SKDUN -Aurel Patru , presedintelui Latvia Karate do JKA - Aleksey Bistrovs , Cief referee Colin Putt, sportivii s-au intrecut pe rând pentru titlul EUROPEAN .

Din lotul național al României au făcut parte 17 sportivi legitimați la CSU Brașov coordonți de sensei Dragos Chiru  , sportivi care la finalul concursului au bifat podiumul de 23 ori ( 9 aur 5 argint , 9 bronz ).

O evoluție impecabilă a înregistrat sportiva noastra SEITZ ADINA care a devenit tripla Campiona Europeana castigand proba de kumite junioare +57 kg , urmată de aurul european la Kumite echipe mixt și kumite echipe Feminin unde sportiva noastra a fost și căpitan de echipă în echipa 1 a României formată din ( Seitz Adina - CSU Brasov , Drăgan Alexandra - Dojo , Fircal Andreea -Aiko Bucuresti ). Sportiva noastra a bifat si locul 3 la kata individual fiind invinsa doar in finala de Romania si Belarus .

Si sportivul nostru BACALU ANDREI si-a intrecut pe rand la pas toti sportivii din categoria kata copii , devenind astfel Campionul European al categoriei . Micul karate-ka a mai bifat podiumul de alte 3 ori ( aur kata echipe cadeti , argint kata echipe copii, bonz kata echipe copii mixt ) .

Tot la categoria plusuri poate fi trecut in evidenta si titlul european obtinut de echipa Romaniei formata din sportivii nostrii Bacalu Andrei , Sandu Cezar si Maftei Gabriel care s-au impus la categoria kata echipe cadeti .

Si seniorii nostrii au avut evolutii remarcabile , astfel Poteras Liviu aur si Muntean Florin argint si-au impartit primele doua locuri pe podium la kata iar Bogdan Ivan s-a impus la proba de kumite.

Rezultate TehniceDSC 9568

Medaliati cu aur

  1. POTERAS LIVIU - KATA INDIVIDUAL +18 ANI
  2. IVAN BOGDAN - KATA INDIVIDUAL + 18 ANI
  3. SEITZ ADINA - KUMITE INDIVIDUAL 16-17 ANI
  4. SEITZ ADINA - KUMITE ECHIPE FEMININ 16-20 ANI
  5. SEITZ ADINA - KUMITE ECHIPE MIXT 16-20 ANI
  6. SANDU CEZAR - KATA  ECHIPE CADETI
  7. MAFTEI GABRIEL - KATA ECHIPE CADETI
  8. BACALU ANDREI - KATA ECHIPE CADETI
  9. BACALU ANDREI - KATA INDIVIDUAL 10-11 ANI

Medaliati cu argint

  1. MUNTEAN FLORIN - KATA INDIVIDUAL +18 ANI
  2. TOHANEAN DENISA - KATA INDIVIDUAL 14-15 ANI
  3. DRAGOI ION - KATA ECHIPE COPII
  4. BACALU ANDREI - KATA  ECHIPE COPII
  5. POTERAS LUCA - KATA ECHIPE COPII

Medaliati cu bronz

  1. IVAN BOGDAN - KATA INDIVIDUAL +18 ANI
  2. SEITZ ADINA - KATA INDIVIDUAL 16-17 ANI
  3. HURGHEA DAN - KATA INDIVIDUAL 16-17 ANI
  4. BESLEAGA MARCEL - KUMITE INDIVIDUAL 12-13 ANI
  5. BACALU ANDREI - KATA ECHIPE MIXT COPII
  6. DRAGOI ION  - KUMITE 10-11 ANI
  7. DRAGOI ION - KATA ECHIPE MIXT COPII
  8. AROSOAE DARIA - KATA ECHIPE MIXT COPII
  9. POTERAS LUCA - KATA INDIVIDUAL 10-11 ANI