Peste 950 de sportivi de la 85 de cluburi din România şi străinătate au participat la ”10th WUKF European Champions Cup 2019”, care a avut loc la Cluj-Napoca, pe 7 şi 8 decembrie.

10th WUKF European Champions Cup 2019 a fost organizata sub egida Federatie Romane de Karate WUKF ,clubul Politehnica, dar şi conducerea FRK WUKF, toţi sportivii membri ai cluburilor FRK WUKF, alături de prietenii şi colegii lor din cele 18 ţări au inchieiat anul competitional printr-un eveniment de exceptie organizat pe perioada a doua zile la Cluj Napoca .

Clubul Sportiv Universitar Brasov a deplasat la acest eveniment sectia de karate shotokan  care l-a finalul intrecerilor s-a clasat pe locul 15 in clasamentul general pe cluburi .

Sectia de karate Shotokan coordonata de sensei Dragos Chiru 4 dan a bifat podiumul international de 18 ori ( 5 aur. 7 argint . 6 bronz ).

" Am avut o ultima etapa grea in care cei 14 sportivi deplasati s-au comportat remarcabil ! Am avut si cateva evolutii remarcabile printre care RUSU Andra care si-a facut debutul international cu a medalie de argint , la proba de kata, intr-o categorie de 25 sportive . TUDOR Astion s-a impus datorita calitatilor cu lejeritate in categoria de kumite nihon copii castigand aurul european , in timp ce STOICA ROBERT prin 2 meciuri de exceptie in fata Poloniei si Ciprului a adus aurul european la Brasov , la kumite echipe ippon 13-ani rotativ ,dupa ce echipa noastra cu 8 secunde inainte de final era condusa de catre CIPRU ,Robi a reusit sa castige meciul in ultima secunda printr-o executie de zile mari ! Din echipa campioana a facut parte si MIHALACHE MATEI . STROE VICTOR si CIOLACU DRAGOS ."

Vreau sa le multumesc si sa ii felicit pe toti sportivii care au facut posibile aceste ultime rezultate. - a declarat media sensei Dragos Chiru .

Rezultate tehnice :

CIOLACU DRAGOSDSC 8390

  • PLACE 1 - KUMITE Team Rotation Shobu Ippon Male Mini Cadets All Belts 13 Years
  • PLACE 3 - KUMITE SHOBU IPPON MALE MINI CADETS B ALL BELTS 13 YEARS OVER 165 CM

CRETU ANCA

  • PLACE 2 -KATA ALL STYLES FEMALE CHILDREN F BROWN TO BLACK 11 YEARS
  • PLACE 3 - KUMITE Team Rotation Shobu Sanbon Female Mini Cadets All Belts 13 Years

GIURGIU CASIAN

  • PLACE 2 - KATA Team All Styles Male Children B All Belts 11 To 12 Years

MIHALACHE MATEI

  • PLACE 1 - KUMITE Team Rotation Shobu Ippon Male Mini Cadets All Belts 13 Years

POTERAS LIVIU

  • PLACE 3 KUMITE SHOBU IPPON MALE VETERANS A ALL BELTS 36 TO 45 YEARS OPEN WEIGHT

RUSU ANDRA

  • PLACE 2 - KATA ALL STYLES FEMALE CHILDREN E WHITE TO ORANGE 10 YEARS

STOICA ROBERT

  • PLACE 1 - KUMITE Team Rotation Shobu Ippon Male Mini Cadets All Belts 13 Years
  • PLACE 2 - KATA Team All Styles Male Children B All Belts 11 To 12 Years

STROE VICTOR

  • PLACE 1 - KUMITE Team Rotation Shobu Ippon Male Mini Cadets All Belts 13 Years
  • PLACE 3 - KUMITE SHOBU NIHON MALE CHILDREN F ALL BELTS 11 YEARS OVER 150 CM

TUDOR ASTION

  • PLACE 1 - KUMITE SHOBU NIHON MALE CHILDREN F ALL BELTS 11 YEARS OVER 150 CM
  • PLACE 2 - KATA Team All Styles Male Children B All Belts 11 To 12 Years

TUDORACHE PATRICK MARIAN

  • PLACE 2 - KATA ALL STYLES MALE CHILDREN E BROWN TO BLACK 10 YEARS
  • PLACE 2 - KATA Team All Styles Male Children B All Belts 11 To 12 Years

CHIRIEAC COSMIN

  • PLACE 3 - KUMITE SHOBU SANBON MALE CADETS C ALL BELTS 16 TO 17 YEARS OVER 75 KG

POTERAS LUCA

  • PLACE 3 - KUMITE Team Rotation Shobu Ippon Male Cadets All Belts 14 To 15 Years