11540845 828850293871535 8736364737043431184 nCS Karate JKA Romania a organizat in perioada 24-26 iunie primul cantonament de pregatire din vara anului 2015 pentru grupa de avansati. La aceasta pregatire au participat 19 sportivi ,15 dintre acesti sportivi facand parte din lotul national al romaniei care vor participa la selectia pentru Campionatul Mondial de karate din Serbia .

Prima zi de cantonament a fost destinata pregatirii fizice  ,urmatoarele doua zile 25 si 26 fiind destinate aprofundarii cunostintelor de kata si kumite .

Acesta a fost un cantonament in care am imbinat munca cu distractia . Tot in cadrul acestui cantonament am reusit sa definitivam lotul cu care vom participa la Campionatele Mondiale din Serbia .In ultima zi de cantonament am reusit sa facem si foc de tabara .-A declarat media sensei Dragos Chiru.

Au participat in cantonament :

  1. CHIRU DRAGOS ,
  2. BUSTEAGA DIANA ,
  3. DRAGOI ION,
  4. POTERAS LUCA ,
  5. BACALU ANDREI
  6. BACALU GEORGE
  7. MUNTEAN BOGDAN
  8. SEITZ ADINA
  9. MAFTEI GABRIEL
  10. HURGHEA DAN
  11. BESLEAGA MARCEL
  12. PETCU ALEXANDRU
  13. AROSOAE DARIA
  14. OLTEANU DARIA
  15. DUMITRU CATALINA
  16. SINDRILARU IOANA
  17. MIHAILA EDUARD
  18. SPUMA ANDREEA
  19. POMIRLEANU SEBASTIAN

Vor incepe pregatirea pentru Campionatul Mondial din Serbia in urma selectiei din cele 3 cantonamente :

Probe individuale:

  1. BUSTEAGA DIANA ,
  2. DRAGOI ION,
  3. POTERAS LUCA ,
  4. BACALU ANDREI - calificat direct
  5. BACALU GEORGE
  6. SEITZ ADINA- calificata direct
  7. MUNTEAN BOGDAN
  8. MAFTEI GABRIEL
  9. HURGHEA DAN
  10. BESLEAGA MARCEL
  11. AROSOAE DARIA
  12. OLTEANU DARIA
  13. DUMITRU CATALINA
  14. SPUMA ANDREEA
  15. POMIRLEANU SEBASTIAN
  16. Din cadrul cantonamentului de veterani se vor alege 2 participanti la Cupa Mondiala din Serbia .

Echipe kata :

  1. DRAGOI ION - BACALU ANDREI - POTERAS LUCA - calificata direct
  2. AROSOAE DARIA - OLTEANU DARIA - DUMITRU CATALINA
  3. DRAGOI ION - BACALU ANDREI  - POTERAS LUCA - AROSOAE DARIA - OLTEANU DARIA ( DEFINITIVARE IN SEPTEMBRIE )- calificata direct
  4. DRAGOI ION - MAFTEI GABRIEL - BACALU ANDREI - calificata direct
  5. BUSTEAGA DIANA - RADU RALUCA - SEITZ ADINA

Pot participa la pregatire pentru Serbia si alti sportivi de nivel superior care nu au fost in cantonament in luna iunie cu obligatia de a participa la cel putin un cantonament de lot national ,organizat la Poiana Pinului ,de catre federatie coordonat de shihan Aurel Patru .